Offcanvas top

V čem vyniká látka, a v čem kůže

Hledání nové pohovky nebývá zrovna jednoduchá záležitost. Existují tisíce různých variant. Pořád dokola se mezi nimi rozhodujeme podle všech možných kritérií. Jestli budou pohodlnější vysoké nebo nízké opěrky, jaké se k ní hodí polštáře nebo zda nám jí během prvního týdne nezničí kočka. Jednou ze základních otázek které u výběru pohovek padají je: „Mám si koupit koženou nebo látkovou?“

Bohužel nelze říci, která odpověď je správná. Jak kůže, tak látka mají své výhody i nevýhody. My můžeme jen těžko vybrat ideální sedačku za vás. Avšak můžeme vám alespoň pomoci. V tomto článku vysvětlíme v čem, který materiál vyniká a co je naopak jeho slabinou.

Moderní designová sedačka s látkovým potahem

Látka

Co se týče pohodlí, při výrobě látkových pohovek se spoléhá především na podpůrné prvky, tvarování rámu a výplň polštářů. Avšak mnoha lidem se zdají látkové sedačky pohodlnější z několika důvodů. Zaprvé bývají většinou o něco měkčí než kožené. Hlavním důvodem je ale jejich reakce na teplo. Kožené pohovky mohou být v horkých dnech horké a nepříjemné na dotek. Dobře to znají ti, kdo vlastní auto s koženými sedačkami.

            Vaše péče o pohovku bude dosti záviset na kvalitě konkrétní látky, kterou je čalouněna. Samozřejmě kvalitnější látky vydrží více. Ale většina čalounění bývá zvlášť ošetřeno kvůli odolnosti vůči skvrnám. Pokud se na něm nějaká ta skvrna objeví, lze ji snadno vyčistit speciálními prostředky nebo parním čističem. Druhou výhodou oproti kůži je to, že se tolik nepoškrábe, pokud se na ni rozhodnou zaútočit vaše domácí zvířata.

            Kromě materiálu vás pravděpodobně bude zajímat i barva. Kožené sedačky se vyrábějí bohužel pouze v omezeném spektru. Látku lze však obarvit téměř jakýmkoliv odstínem, který vás interiér vyžaduje.

            Trochu problematickou položkou při výběru je vždy cena. Látkové pohovky bývají o řád levnější, ale na druhou stranu nevydrží tak dlouho jako kožené a navíc na jejich údržbu utratíte větší částku.

Kožená sedačka Vessel

Kůže

Kožený nábytek vůbec má jednu výhodou, díky které je pro některé zákazníky jasnou volbou. Na rozdíl od látky je totiž hypoalergenní. Látkové čalounění v sobě zachytává prach, pyl a různé roztoče. Tyto alergeny v něm pak zůstávají i po důkladném čištění. Lidé alergičtí na všemožné částečky poletující vzduchem by měli uvažovat spíše o koupi kožené sedačky.

            Koženou sedačku si asi vyberete pravděpodobněji, pokud se zajímáte o módu a design. Kůže je dnes stále trendem mezi moderními designovými sedačkami. Stejně tak ji milují i lidé, kteří jsou poněkud staromódnějšího rázu. Důkazem může být například stálá obliba sedaček typu Chesterfield, přetrvávající více než století. Přece jen pokud si pořizujete sedačku, se kterou chcete spíše dělat elegantní dojem, než se na ni jen válet u televize, kůže bude rozhodně lepší volbou.

            Údržba koženého čalounění není nic náročného. Zatímco látkové potahy musíte pravidelně čistit a luxovat, pohovku z kůže stačí jednou za čas otřít prachovkou. Ani jeden materiál však nevyžaduje vysloveně náročnou péči. Vše záleží hlavně na tom, jak jste zvyklí udržovat svou domácnost.