Offcanvas top

V čem vyniká kůže, v čem látka?

Kvalitní sedací souprava je investicí do budoucnosti, ale ve hře je mnoho faktorů. Existují tisíce různých variant, jak se tedy zorientovat a podle jakých kritérií vybírat, pokud se rozhodujete mezi látkovou sedačkou, nebo tou koženou? 

Oba materiály mají své jedinečné výhody a nevýhody a při výběru je důležité zvážit vaše individuální potřeby a preference. V tomto příspěvku se blíže podíváme na plusy a mínusy jednotlivých možností, abychom vám pomohli učinit dobré rozhodnutí.

Kožené sedací soupravy

Na úvod uveďme důležitou informaci. Kožené sedačky jsou nejoblíbenější volbou v České republice. A to hned z několika důvodů.

Asi si ji vyberete pravděpodobněji, pokud se zajímáte o módu a design a estetická hodnota je pro vás zásadním kladem. Nejen, že výrobci kožených kusů obecně vzhledem k ceně kvalitní kůže spíše investují i do návrhů renomovaných designérů, ale designová kožená sedačka také vydrží krásná po násobně vyšší dobu, než je tomu u látkových sedaček díky své odolnosti. 

Další z výhod jsou antialergenní vlastnosti kůže. Nemusíte mít ani od lékaře potvrzeno, že jste alergik - jedná se o objektivní zdravotní benefit. Látkové čalounění v sobě přirozeně zachytává prach, pyl a různé roztoče. 

Údržba koženého čalounění není náročná. Její hodnota spočívá v jejích přirozených vlastnostech a zatímco látkové potahy vyžajují pravidelnou hloubkovou péči, pohovku z kůže stačí jednou za čas otřít prachovkou a ošetřit k tomu určenými přípravky. Ani jeden materiál však nevyžaduje vysloveně náročnou péči. Vše záleží hlavně na tom, jak jste zvyklí udržovat svou domácnost a kolik času této disciplíně chcete věnovat. 

Mezi nevýhody kožených křesel a souprav patří snad jen jediná a velmi prozaická vlastnost. Je jí vyšší pořizovací cena. Je ale důležité dodat, že cena je naprosto odpovídající vzácnosti materiálu, stejně jako péči, které se prémiové kůži dostane, než se stane potahem pro kvalitní sedačku. Porovnání ceny je poněkud zavádějící - kožené pohovky jsou na první pohled dražší záležitostí, ale v přepočtu na roky, po které vydrží, je nakonec její nákladnost diskutabilní. 

Látkové sedací soupravy

Co se týče pohodlí, při výrobě látkových pohovek se spoléhá především na podpůrné prvky, tvarování rámu a výplň polštářů. Mnohým se zdají látkové sedačky pohodlnější z několika důvodů. Zaprvé bývají většinou o něco měkčí, než kožené. Druhým důvodem je také jejich reakce na teplo. Kožené pohovky mohou být v horkých dnech horké a nepříjemné na dotek. Dobře to znají ti, kdo vlastní auto s koženými sedačkami. Na stranu druhou, nábytek s koženým čalouněním se tak jako tak nedoporučuje vystavovat přímému slunečnímu záření, takže teoreticky by k ohřátí povrchu vlastně nemělo vůbec dojít. 

Péče o pohovku s látkovým čalouněním bude dosti záviset na kvalitě konkrétní látky, kterou je čalouněna. Samozřejmě kvalitnější látky vydrží více. Většina čalounění bývá zvlášť ošetřena tak, aby bylo odolné vůči skvrnám. Pokud se na něm nějaká ta skvrna objeví, lze ji snadno vyčistit speciálními prostředky nebo parním čističem. O čištění a péči si můžete více přečíst v našem článku Čištění pohovky a vše kolem. Možná vás tyto informace navedou i v rozhodování mezi látkovou či koženou pohovkou...

Látkou čalouněná pohovka může být výhodou, pokud je pro vás jedním z rozhodujících faktorů barva. Kůže má rozsáhlé možnosti barevných tónů, ale látku lze opatřit doslova jakoukoliv barvou či vzorem, pokud si právě takový do svého interiéru přejete. Máte-li určité velmi specifické požadavky, nejspíše je naleznete ve výběru látkových sedaček.

Látková pohovka a náchylnost k opotřebení je velké téma, které nelze obsáhnout v pár větách, máme-li zůstat objektivní. Ideálním postupem je zvážení toho, jak moc odolná a vůči čemu vlastně by vaše sofa mělo být: Máte děti? Domácí mazlíčky? Vyznačují se vaše interiéry vyšší či nižší vlhkostí vzduchu? Bude se jednat o pohovku na občasné posezení třeba v kanceláří, nebo je sedací souprava centrem vaší každodenní relaxace? Tyto úvahy se vyplácí brát v potaz. Látková sedačka může být náchylná k poskození zejména kočkou a jejími drápky. Ani kožená pohovka není nezničitelná, i když je velice pevná. Co do odolnosti, věříme, že je kvalitním rozcestníkem tento článek. 

látka na sedačku

(Zdroj obrázku: Katalog Alberta, model Bellavita)

Lehce problematickou položkou při výběru je vždy cena, jak bylo zmíněno výše. Faktem zůstává, že pořízení látkové sedací soupravy není jednorázově tolik nákladné, jako je tomu u těch kožených. Látkové pohovky bývají o řád levnější, ale na druhou stranu nevydrží tak dlouho jako kožené a navíc a započítat je nutné i částku, kterou pravidelně zkonzumuje nutná údržba látkové sedací soupravy. 

Volba mezi koženou a látkovou pohovkou bude nakonec záviset na vašich individuálních potřebách a preferencích. Pokud je vaší hlavní prioritou trvanlivost a snadná údržba, může pro vás být nejlepší volbou kožená pohovka. Na druhou stranu, pokud hledáte cenově výhodnější variantu, může být látková pohovka tou správnou volbou. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli možnost, nezapomeňte si udělat průzkum a zohlednit i další faktory, než jen materiál. Některé z dalších tipů jsme pro vás shrnuli v článku Jak vybrat sedací soupravu. vysoce kvalitní kus, který vám poskytne dlouhá léta pohodlí a stylu.

Kožená sedačka Vessel

(Zdroj obrázku: Katalog Gamma, model Vessel)