Offcanvas top

Hotel Ritz Paris – Palác na Place Vendôme

                Hotel založil výjimečný švýcarský hoteliér Cesar Ritz společně s šéfkuchařem Augustem Escoffierem v roce 1898. Dům byl původně privátní residencí, jehož historie sahá až k roku 1705. Ritz a Esscoffier spolupracovali dlouho před otevřením v hotelu Savoy. Jejich vlastní projekt byl snoubením geniálního hoteliéra a geniálního kuchaře své doby. Ritz tvrdil, že v jeho hotelu musí mít každý pocit, že dostává všechno, co by si mohl dopřávat i samotný princ. Byl to první hotel v Evropě, který měl v každém pokoji samostatnou koupelnu, telefon i elektrické vedení.

clanek - ritz paris

                Netrvalo dlouho a do hotelu se sjížděli různé celebrity i členové královských rodin. Dodnes jsou některé pokoje pojmenovány na počest slavných hostů, kteří zde dlouho pobývali. Můžete se ubytovat například Apartmánu Ernesta Hemingwaye nebo Coco Chanel. Jméno Hemingway nese i jen z hotelových barů. On sám řekl „ Pokud jste v Paříži, jediný důvod nezůstat v hotelu Ritz je, že si to nemůžete dovolit.“ K slavnému spisovateli se váže i několik historek o jeho pobytu v hotelu. Například když obdržel žádost manželky o rozvod, prý hodil její fotku do záchodu a ten následně rozstřílel pistolí. Bydleli tu však ještě nesčetně dalších slavných spisovatelů. Někteří hotel dokonce zvěčnili ve svých knihách. Mezi nimi i Scott Fitzgerald v díle Něžná je noc. Interiéry i exteriéry hotelu se objevili na obrazech slavných malířů, včetně Pierra Georgese Jeanniota. Z mnoha královských návštěv se nejvíce píše o Edwardu VII. Říká se, že se zde zaseknul v příliš úzké vaně se svou milenkou.

                V létě 1940 Paříž dobyla Hitlerova armáda a zabrala mimo jiné i budovu hotelu Ritz. Bylo zde zřízeno velitelství německé Luftwaffe. Tam, kde spali a jedli největší kulturní velikáni předešlé éry, teď plánoval ofenzívu Herman Göring a jeho podřízení.  Po válce se budově opět vrátila její původní sláva. V roce 1976 umřel Charles Ritz, syn Cesara Ritze. Jen tři roky na to poslední příslušníci rodiny prodali pařížský hotel Mohamedu Al-Fayedovi. Ten byl významným egyptským podnikatelem, ale proslavil se především vztahem s Princeznou Dianou. Právě před osudovou autonehodou Diana snídala v císařském apartmá hotelu. Toto apartmá bylo později prohlášeno francouzskou vládou za národní památku.

                Kromě luxusních pokojů je Ritz významným místem pro gastronomy. V místní restauraci L'Espadon pracují jedni z nejlepších šéfkuchařů světa. Nedaleko dnes stojí prestižní hotelová škola, nesoucí jména zakladatelů – Ritz-Escoffier School.