Offcanvas top

Hotel du Cap-Eden-Roc – klenot francouzské riviéry

Původně resort nechal vybudovat Hippolyte de Villemessant, zakladatel francouzských novin Le Figaro, jako útočiště pro spisovatele, kteří hledají inspiraci. Skutečný hotel, který zde stojí dodnes byl postaven aý v roce 1889, díky italskému hoteliérovi Antoine Sellovi. Dlouho to byl spíše zimní resort, pro bohaté, kteří utíkali před chladem ke středozemnímu moři. Jednou ve 20. letech si však resort pronajal mladý americký pár Gerald a Sara Murphy. Za nimi přijelo mnoho umělců z tzv. ztracené generace, včetně Hemingwaye nebo Fitzgeralda. Scott Fitzgerald hotel dokonce zvěčnil ve své knize Nežná je noc.

            Od té doby dodnes se na riviéru sjížděli nejslavnější spisovatelé, malíři, politici a především herci. Prominentní hosti se tu totiž ubytovávají během festivalu v Cannes. Herečky, jako Nicole Kidman nebo Jessica Chastain, scházející po schodech hotelu se staly ikonickými momenty festivalu.

Přespávali tu snad všechny celebrity, od Marlene Dietrich po Madonnu. V roce 1938 zde strávila léto rodina Kennedyů. V roce 1955 nakreslil menu pro hotelovou restauraci. Slavný malíř Marc Chagall nakreslil jednu z hotelových pláží. Orson Wells hotel využíval jako svou druhou kancelář a někdy i domov. Právě zde se setkala na první schůzce Rita Hayworth se svým budoucím manželem – pákistánským princem Aly Khanem. Bylo to v pavilonu u pláže, který je známý svým bazénem se slanou vodou, vytesaným do skály.

V hotelu se samozřejmě udál nejeden skandál. Anglický spisovatel William Somerset Maugham nazval du Cap-Eden-Roc slunným místem pro pochybné lidi („Sunny place for shady people“). Producent Graham King tu nachytal ve svém pokoji čtyři zloděje. Miliardáře Marvina Davise oloupili o 10 milionů ve špercích, když se do hotelu vracel limuzínou. Od roku 1998 má do hotelu zakázán vstup Kate Moss, kvůli zničení hotelového pokoje.

            Hotel se dlouho držel starých evropských tradic hoteliérství a odmítal modernizaci, až v roce 2006 zavedl platby kartou. Do té doby se platilo vše v hotovosti, a to i když někteří hosté platili přes 12 tisíc dolarů za noc. Přes 50 let totiž hotel vedl železnou rukou kontroverzní manažér Irondelle, který si potrpěl na pořádek a francouzskou eleganci. Prý často křičel na děti, které se neuměli chovat a vyhazoval i ty nejslavnější hosty, například za nevhodné oblečení. Dokumentarista Nick Broomfield si jednou nechal v apartmánu plavky přehozené plavky přes okraj balkonu. Irondelle ho prý odtáhl za límec od baru, aby si je uklidil. Dnes už zde nepracuje, ale žije poblíž a stal se součástí legendy okolo hotelu.

            Vedení hotelu sice dnes říká, že nejsou jen místem pro hvězdy a prominenty, ale právě takoví lidé je činí slavnými. Tedy kromě faktu, že jde o jedno z nejkrásnějších míst pro dovolenou u moře.

Clanek - hotel-cap-eden-roc