Offcanvas top

Red Dot Design Award - co přinesl poslední ročník?

V Carelli je design oficiálním jazykem. Sledujeme pro vás novinky, inovace a ty nejlepší produkty. Red Dot Design Award, stálici světa designových ocenění, jsme si proto nemohli nechat ujít. 

Design s přesahem 

Svět každoročně se zatajeným dechem sleduje vlnu kreativity, inovací a talentu, které Red Dot Award přináší. I uplynulý rok 2023 potěšil všechny nadšené technofily, ale nenechte se zmást: Seznam zúčastněných projektů vám představí nejen například laserové projektory, smart sluchátka, nebo chytré protézy ruky vytvořené na 3-D tiskárně. Je to multižánrový průlet vesmírem všeho, co denně vidíme, slyšíme, cítíme a potkáváme: Automobily, loga značek (letošní ročník RDDA přinesl třeba nový návrh vizuální identity uniforem pro americkou armádu!), architektura, klimatizace, hromadné dopravní prostředky, nebo třeba vychytávky do kuchyně. 

Základní kategorie tohoto esteticko-funkčního utkání jsou: Produktový design, designové koncepty a Brands & Communication design, který umožňuje nahlédnout i do světa digitálních prezentací a marketingu. Vše, co je představeno, je ohromující. V Carelli nás ale, přirozeně, nejvíce zajímají tyto sekce: 

  • Architektura a životní prostředí
  • Interiérový design a interiérová architektura
  • Prvky interiérového designu
  • Produkty 

Tyto čtyři okruhy tvoří fascinující mix všeho, co byste ve své domácnosti mohli potřebovat. Dělící systémy, podlahové krytiny, zrcadla, bezpečnostní systémy, domácí akustika, kuchyňské ostrůvky a barové pulty, moderní spíže, dekorace, nebo třeba obyčejné křeslo. Anebo neobyčejné!Umíte si představit nábytek, který je zároveň oblečením? S takovým konceptem přišel v roce 2023 čínský designér Zhao Yang:

red dot
Zdroj obrázku: Red-dot.org

Pokud byste ale raději něco obvyklejšího, Red Dot Design Award každoročně oceňuje i klasický nábytek. Porota ocenila třeba pohovku Area od MIDJ, značky, kterou máme v portfoliu a všímáme si, že ji oceňují zapřísáhlí minimalisté se slabostí pro neotřelý nápad. Moderní, modulární a elegantní koncept sedací soupravy s křesílky umožní vytvořit lehký design v čistém stylu.

pohovka Area
Zdroj obrázku: Midj.com

Porota čítající 49 odborníků ocenila Area jako „Kolekci nábytku, která vyzařuje pohodlí a umně vnáší do každého prostředí nádech luxusu.” 

design look
Zdroj obrázku: Katalog MIDJ, model Area

Střídmý a nekovenční design MIDJ není jediným závodním koněm z portfolia značek Carelli. Oceněn byl například i jídelní stůl Still od Bonaldo, který poskytuje přímočaré pohodlí. Nic nechybí, nic nepřebývá:

nabytek design
Zdroj obrázku: Katalog Bonaldo, model Still

Je to váš styl? Pak by se vám mohl líbit také stůl Welded, do kterého jeho autor, Allain Gilles propsal něco ze své pověstné barevné hravosti. Nezapomněl však na lineární imperativ luxusního nábytku - kvalitní materiály by měly odrážet jeho estetickou úroveň i životnost. 

bonaldo
Zdroj obrázku: Katalog Bonaldo, model Welded

Zahradní nábytek

Zahradní křeslo Folio inkasovalo v minulých ročnících ocenění jako kus nábytku, který vyniká funkčností a nápaditostí. Pohodlný sedák a opěrák tohoto křesla jsou vyrobeny z jednoho kusu sklolaminátové pryskyřice a přináší do vašich venkovních prostorů nadčasovou eleganci. 

nardiZdroj obrázku: Katalog Nardi, model Folio 

Značka Nardi vyniká mezi svou konkurencí a její claim „Outdoor Living” hovoří za vše. Svět již díkybohu zapomíná na nevkusný a nekvalitní plastový nábytek. Zahrady, ale i terasy nebo balkony jsou pýchou vašich domovů, proto k nim tak přistupte a ony se vám odvděčí. Závěr zimy k tomu, nakonec, přináší pěknou motivaci - vůně jara, zpěv ptáků a plaché slunce - už brzy ve vašich zahradách!


Red Dot Design Award však není jen přehlídkou nebo soutěží v designu. Je to silný mezinárodní projekt, který přináší do oblasti designu hluboký kulturní rozměr, snahu o kulturní propojování a sdílení těch nejlepších nápadů. Ředitel projektu Dr. Peter Zec dbá o naplnění tohoto přístupu, součástí je i kategorie „Best of Japan Design“, či fokus na podporu mladých talentů. Ocenění v této kategorii, mimochodem, získala v roce 2023 Němka Marie-Luise Weier s unikátním konceptem FYRY, ledové knihy. Pokud byste si ji chtěli prohlédnout, museli byste se opravdu dobře obléknout - kniha spojuje sílu fotografií a ledu. Speciální technika, barvy a spousta trpělivosti dala vzniknout tomuto uměleckému projektu, který konotuje téma pomíjivosti. 

Sledujte s námi další novinky ze sféry interiérových vylepšení!