Offcanvas top

Red Dot Design Award

Již od roku 1955 se designéři a jejich díla střetávají v německém Essenu, aby soutěžili o Red Dot Design Award – prestižní mezinárodní cenu, kterou uděluje Design Zentrum Nordrhein Westfalen (Centrum designu Severního Porýní-Vestfálska). Jde o jednu z nejstarších a nejváženějších uměleckých institucí v Evropě. Samotné její současné sídlo je designově a architektonicky významné. Bývalá kotelna uhelného dolu Zollverein byla přestavěna v typickém stylu školy Bauhaus a dnes v ní sídlí nejen samotný institut, ale i Red Dot Design Museum, kde se vystavují vítězné produkty. Budova byla zařazena do kulturního dědictví UNESCO. Institut vlastní i další muzea a haly po celém světě.

Cena se uděluje ve třech oblastech – produktový design, koncept designu a design
v komunikaci. Institut uděluje ceny za design už od roku 1955, ale název Red Dot a současná podoba vznikla až v roce 1991 pod vedením Petera Zeca. Red Dot, tedy červená tečka, má symbolizovat vytyčení té nejvyšší designové kvality.

clanek-red-dot-1Zdroj obrázku: Red-dot.org

Produktový design zahrnuje celkem 31 kategorií, mezi nimiž je designový nábytek, vybavení koupelen, outdoorové vybavení, povrchové materiálů, hodinky, jízdní kola, automobily, hudební nástroje, nebo kuchyňské náčiní. V každé kategorii se účastní týmy z celého světa. V případě výhry obdrží peněžitou odměnu, institut jejich vítězný produkt vystaví v muzeu a uvádí ho ve svých online prezentacích. Navíc samotná prestiž této ceny zajišťuje týmu neocenitelnou reklamu. Co se týče designových pohovek, ty se řadí do kategorie obývacích pokojů a ložnic. V uplynulém ročníku se zde některé také umístily mezi vítězi, například modulární sedačka Move od designéra Francesa Rota, která se dá snadno přeskládat do čtyř různých podob. Nejvyšším oceněním v každé kategorii je Red Dot – Best of the Best. Tu mezi nábytkem do obývacích pokojů a kuchyní získal tenký rozkládací mramorový stůl Fontana od George Appelshausera..

clanek-red-dot-2

Cena za designový koncept byla vytvořena až v roce 2005 a neuděluje se v Německu, ale v Red Dot Muzeu v Singapuru. Oceňují se zde různé nápady, vize a prototypy. Vznikla především s cílem zaměřit se na mladé a nadějné talenty mezi designérskými týmy. I tato cena se rozděluje do 31 kategorií. Najdeme zde nápady z oblasti zabezpečení, veřejného prostoru, módy, vzdělání, cestování či ekologie. Pár příkladů vítězů Best of the Best za všechny: V průmyslové kategorii vyhrál nový efektivnější bagr Hercules, který nabírá půdu rotačním pohybem. Přední příčku ve zdravotnictví obsadil koncept prostetiky nohou s přijatelnou výrobní cenou FIT. V oblasti módy uspěl nápad se svítícím řetězem na kolo, který lze při jízdě umístit přes rameno použít jako módní doplněk a reflexní znamení v jednom.

Design v komunikaci je oblast, do které spadají opět různé kategorie, například firemní design, typografie, reklama, marketing nebo interaktivní média. Podobně jako
u produktového designu se zde uděluje cena nejlepší agentuře za výjimečný přínos. Minulý rok vyhrála reklamní agentura Scholz & Friends. Ta má na svědomí například reklamní kampaň, pomáhající vybírat peníze pro lidi bez domova s názvem Superhobo, která představuje komiks s bezdomovcem v roli superhrdiny.

Ať se již zabýváte nábytkem nebo jakoukoliv jinou oblastí designu, právě ceny Red Dot vám každý rok ukáží, co a kdo v této profesi zrovna stojí za povšimnutí a kterým směrem se trh ubírá. Red Dot Design Awards je opravdovým designovým benchmarkem. A ani Česko nestojí stranou: V minulém ročníku (2022) zvítězila třeba kompaktní minimalistická designová židle, lavička, solitérně stojící vana, či revoluční hasicí přístroj.

TIP: Pokud se nespokojíte jen tak s něčím, vedle článku naleznete inspiraci produkty, které se pyšní oceněním z Red Dot Design Awards!

A co přinesl ročník 2023? Pokračujte na náš další článek.