Offcanvas top

Kůže - luxus pro každého

Kůže

 

Kůže je jedním z nejstarších materiálů používaných člověkem. Přesto jeho popularita vzrůstá i v dnešní době. To je dáno dodnes nepřekonanými kvalitami tohoto přírodního materiálu. Nábytek z kůže se vyznačuje především vysokou odolností. Kožené čalounění vydrží dlouhá léta a navíc časem získává nezaměnitelnou patinu. Kůže také dobře izoluje teplo, takže v létě chladí a v zimě hřeje. Kromě toho jsou kožené sedačky vhodné i pro alergiky, protože v koženém čalounění se neudržuje prach a jiné nečistoty.

Pohovka oblečená v kůži jistě dokáže být charismatickým a luxusním doplňkem interiéru, který lze snadno kombinovat s dalším nábytkem. Ovšem jeho nevýhodu je vysoká pořizovací cena.

 

Výroba

 

Nejčastěji se při výrobě nábytku používá kůže hovězí, ale je možné narazit i na potahy z telecí či buvolí kůže. Než z této kůže vznikne materiál vhodný pro potah pohovky či křesla, projde mnoha výrobními procesy. Právě délka a kvalita procesu rozhoduje o výsledné ceně produktu více než typ použité kůže. Výrobní proces má totiž zásadní vliv na životnost povrchu. Podle povrchového ošetření se kožený nábytek dělí na dva typy, impregnovaný a naturální.

            Impregnovaný typ se hodí především do rušné domácnosti. Pokud máte doma děti a domácí mazlíčky, nemusíte se bát. Impregnace sedačku chrání před vnějším poškozením, zpomaluje stárnutí kůže a činí její údržbu jednodušší. Skládá se z různého počtu vrstev, to záleží na procesu výroby. Obecně platí, že čím více vrstev, tím je povrch odolnější a výrobek dražší. Sedačky s více ochrannými vrstvami se někdy označují jako vhodné pro alergiky, protože se v nich neusazují nečistoty. Ale všeho moc škodí. Nábytek, který má impregnačních vrstev příliš, nemusí být příjemný na dotek a ztrácí prodyšnost.

Druhý typ koženého nábytku, naturální, postrádá jakékoli povrchové úpravy. To ale nevadí, používáním se na povrchu vytvoří ochranný povlak, který nábytek chrání. Časem se také vytváří patina, která dodává křeslům a pohovkám na kráse. Právě kvůli ní si ji někteří majitelé pořizují. Více než nábytkem se věci z naturální kůže stávají originálním doplňkem. Skvěle se vyjímají v salóncích či knihovnách se starožitným interiérem.

 

Jak o kůži pečovat

Pokud chceme, aby nám kožený nábytek vydržel co nejdéle, je třeba se o něj od začátku dobře starat. Důležité je už prostředí, do kterého chceme pohovku umístit. Optimální podmínky jsou teplota mezi 15 a 30°C a vlhkost vzduchu okolo 40 až 70%. Kůže by také neměla být dlouhodobě vystavena přímým slunečním paprskům. Kožené sedačky ani neumisťujeme v blízkosti tepelných zdrojů. Vzdálenost mezi pohovkou a radiátorem by měla být alespoň 30 centimetrů.

            O kožené čalounění je třeba v průběhu času pečovat stejně jako o živou pokožku. Pokud pohovku pravidelně čistíte a krémujete, vydrží mnohem déle a neztrácí časem své přirozené vlastnosti. Na kůži se nanáší impregnace obsahující výživné a tukové látky, které prodlužují její životnost.  Při správné péči pak kvalitní kožená sedačka vydrží až dvacet let.

 

 

 

 

 

 

Móda

Kožený nábytek se v poslední době těší zvyšující se oblibě, nejen díky snižujícím se cenám, ale také díky mnohem širší škále barev i výrobků. Kožená křesla a pohovky v současnosti nemusí být pouze černé či tmavě hnědé. Naopak, v posledních letech jsou žádané hlavně světlé odstíny, od bílé přes béžovou až po barvu připomínající kávu s mlékem. Ovšem dopřát si můžeme i výrazné odstíny, třeba červenou nebo oranžovou. Světlý nábytek má navíc jednu výhodu, oproti tomu tmavému je totiž vhodný i do malých místností, neboť nepůsobí tak mohutně.

Co se týče kombinování s dalším interiérem, kůže se dobře hodí k tradičnímu dřevu, ale krásná je i kombinace s moderními a oblíbenými prvky, jako kov či sklo. Kožené sedací soupravy se dají kombinovat i s dalšími doplňky. V současnosti v obchodech objevíme i kožené jídelní stoly, židle, mísy nebo obaly na květináče. Ovšem s těmito doplňky je třeba dávat pozor. Příliš koženého nábytku v jedné místnosti se může změnit ve velké zklamání za hodně peněz. Kůže obecně lépe doplňuje jiné materiály.

 

 

Závěrem je třeba říci, že ačkoli vznikají čím dál kvalitnější náhrady, žádná neodkáže zcela napodobit vlastnosti přírodní kůže. Mnoho zákazníku od nábytku s koženým čalouněním odradí vysoká cena, ale je třeba si uvědomit, že koupě koženého nábytku je především investicí do budoucnosti.