Home Office

Teplo domova a kancelář. Že tato slova nejdou úplně dohromady? Nejspíš to nebude úplně pravda, avšak bude potřeba nastavení pravidel.

V důsledku pandemie se téma „Home Office“ dostalo do popředí. Nutnost pracovat v místě rodinného života mnohým v roce 2020 obracela život naruby. Ale nebyla to žádná tragédie. Naopak. Například zaměstnanci světoznámé společnosti Apple se návratu do kanceláří zuby nehty bránili. Nakonec práce z domova až tak špatná nebude… Stačí jen vědět, jak na to.

Jednou z největších výhod i nevýhod Home Officu je, že si práci organizujeme sami. Kdy, kde a jak budeme pracovat je jen na nás a nikdo nám do toho nemluví – tedy kromě rodiny. Co se v jednu chvíli jeví pohodlně, se může rychle zvrhnout v průšvih. Nakonec se pro práci nenajde vhodný čas, ani působiště, a povinnosti se jen kupí…

Když už si člověk zvládne vyhradit čas pro práci, vyvstává další problém. Kde? Jaké místo pro práci je ideální? Odpovědět na tuto jednoduchou otázku může být poměrně složité. Ideální prostory totiž ve Vaší domácnosti zatím ani nemusí existovat. Jediný pořádný stůl denně zabírají děti, pro vypracování úkolů do školy. Ani v jídelně zřejmě nenajdete ideální místo, kde si rozložíte nikdy nekončící přívaly dokumentů. A vzít si práci do postele může být lákavé, nicméně nejspíš ani tam Vaše produktivita nedosáhne vrcholu.

Pokud se s Home Officem musíte potýkat na vlastní kůži, je Vám jasná jedna věc. Potřebujete své vlastní pracoviště. Jak by mělo takové místo vypadat? Je třeba hledat kompromis mezi útulným domovem a mezi prostředím, ve kterém Vás nebude nic rozptylovat. Místo, kde se Vám bude příjemně pracovat. Naštěstí tyto požadavky nemusí být obtížné naplnit.

Dominantu Vašeho pracoviště bude představovat stůl. A jaký by měl být? V prvé řadě záleží na jeho umístění. Bohužel ne každá domácnost disponuje samostatným pokojem, který by se mohl stát pracovnou. Objevuje se tak potřeba umístit domácí kancelář do obývacího pokoje, či do ložnice, a tomuto požadavku se musí přizpůsobit i stůl.

Pro dosahování dobrých pracovních výkonů, je nezbytné myslet na vlastní pohodlí. Na překážku nemusí být ani fakt, že Vaše domácnost může nabídnout pouze omezený prostor, v takovém případě je nutné vybírat z menších stolků. I přes omezenou velikost musí stůl poskytnout dostatečně velkou pracovní plochu, aby se na něj pohodlně vešel počítač, dokumenty a samozřejmě šálek kávy. Pokud Vaše bydlení disponuje nevyužitými prostory, tím lépe. O to více pak můžete dát průchod vaší fantazii.

Další otázkou je, z čeho Váš stůl bude. Materiál, z něhož bude vybavení pracoviště vyrobeno, by neměl narušovat styl domácnosti. Pro milovníky tradičnějšího vybavení bude dřevo primární volbou. Dřevěný masiv zřejmě nikdy nevyjde z módy a hodí se prakticky kamkoliv. Jestli jste příznivci moderny, Vaši domácnost značně oživí kovové či skleněné komponenty.

Home Office poskytuje příležitost vytvořit si přesně takové pracovní prostředí, které si budete přát. Teplo rodinného krbu práci nemusí vůbec rušit. Vaše domácí kancelář naopak bude vkusným místem. A představivosti se meze nekladou.