Offcanvas top

Feng-šuej - Učení o harmonii v interiéru

Představy o tom, jak by mělo vypadat pro člověka ideální prostředí, se objevují již od starověku v různých filosofiích i náboženstvích. V současnosti nejslavnějším učením, zabývajícím se vztahem člověka a životního prostoru kolem něj, je jistě Feng-šuej. Jeho základem je snaha přivést harmonii do určitého prostoru, ať už je to zahrada, dům nebo celé město. Při návrhu interiéru je jedním z rozhodujících faktorů rozložení nábytku i materiál z jakého je vyroben.

                Celé učení pracuje s polaritou Jinu a Jangu, ve významu dvou opačných, ale zároveň doplňujících se sil. Druhým důležitým prostředkem pro navození harmonie je vytvoření rovnováhy mezi pěti elementy, nacházejícími se ve všem, včetně nábytku (voda, země, dřevo, oheň, kov).

clanek - fengsuej - 1

Fotografie od www.vitr-voda-cz

Pro chápání alespoň jeho obecných základů je třeba znát pilíře, na kterých stojí. Obvykle se určují čtyři. Prvním z nich je víra v tok energie čchi. Energie, která je všudypřítomná a její množství i kvalita mají přímý vliv na vitalitu člověka. Druhým pilířem je živlový pentagram, systém, který využívá již zmíněně elementy pro ovlivnění harmonie v prostoru i mezi lidmi navzájem. Využívá se i v čínské medicíně. Schéma Pa-kua je třetím základem a zároveň systémem určujícím příčiny problémů v životě lidí. Pro identifikaci jejich těžkostí se zkoumá právě prostor, ve kterém člověk žije. Poslední pilíř můžeme nazvat Faktor času. Podle něho vše kolem nás neustále mění. Proto podmínky nutné k harmonizaci našeho interiéru nejsou vždy stejné. Liší se podle toho, v jakém časovém cyklu, se nacházíme. Určování těchto cyklů souvisí s čínskou astrologií a kosmologií.

I bez znalostí esoterických základů Feng-šuej  lze využívat některé jeho myšlenky. Existují některé univerzální rady vycházející z tohoto učení, týkající se především údržby domova. Ať už věříte na neviditelné energie nebo ne, možná mezi nimi najdete nějakou, která vám pomůže cítit se ve svém domě příjemněji.

První a nejdůležitější věcí pro harmonii v domě je zbavení se nepořádku. Bývá těžké se mu zcela vyhnout. Lidé se neradi loučí se svými věcmi, jakkoliv mohou být zbytečné. Každý mívá doma nějaké šuplíky plné věcí, které už nikdy nepoužije. Dle Fen-šuej je třeba zbavit všech forem nepořádku, nejen odpadků ale i starého oblečení, batohů nebo časopisů. Jinak nemůže energie v domě volně proudit. Prý existuje nepořádek emocionální. Toho se dá částečně zbavit vyhozením fotek a jiných předmětů, které vám připomínají palčivou minulost. Zároveň je dobré tyto cetky něčím nahradit, například čerstvou rostlinou.

clanek - fengsuej - 2

Mnoho rad, vycházejících z Feng-šuej se zabývá nejen domovem jako celkem, ale i jednotlivými místnostmi. V obývacím pokoji si dávejte pozor, aby vám někde nezůstala tzv. „mrtvá místa,“ prázdné rohy a výklenky. Pokud se jim nelze vyvarovat, pokuste se je alespoň oživit nějakým doplňkem, kupříkladu lampou nebo akváriem. V jednom rohu by měl ideálně stát krb. Ten se považuje rovněž za ideální ústřední motiv pokoje. Nábytek se staví obvykle do kruhu, nebo alespoň křivky, a sedačka by měla směřovat směrem ke dveřím. Vyvarujte se ale toho, aby byl obývací pokoj nábytkem přeplněn. Jednotlivé kusy by se ani neměli příliš lišit z hlediska materiálu, barvy i velikosti. Podobné pravidlo jako pro sedačku v obývacím pokoji platí i v jídelně. Židli pro čestného hosta u jídelního stolu je nejlepší postavit čelem ke dveřím. Stůl v jídelně by také neměl být hranatý, ale nejlépe kruhový, či osmihranný. Avšak kolem něho musí zbýt dostatek místa pro volný pohyb. Rozvržení nábytku je neméně důležité i v ložnici. Postel by se neměla stavět v přímé linii s dveřmi ani naproti jakémukoliv zrcadlu.