Offcanvas top

Nejlepší a nejhorší potahy sedacích souprav pro domácnosti s mazlíčky

Srdcem každého obývacího pokoje je bezesporu pohovka. Kdo je ale majitelem některého z čtyřnohých přátel, ví, že naprosto stejně to cítí psi a kočky. Narozdíl od lidí ale nemají až tak vyvinutý smysl pro design, jako spíše pro hru. Znečištěná sedací souprava je tak vůbec netrápí a během svých volných chvil ji vidí jako skvělý nástroj pro nabroušení drápků. Jak vybrat sedačku, která zajistí, že budou oba světy v rovnováze? 


VÝBĚR POHOVKY 

odolná sedací souprava
(Zdroj: Pixabay)

Myslete dopředu a vyberte pohovku s takovým povrchem, který tento zátěžový test vydrží. Podrobný přehled o jednotlivých materiálech jsme vám již nabídli zde, ale platí, že  opakování je matkou moudrosti. Zvláště tehdy, pokud se jedná o výběr relativně drahého a důležitého nábytku. 


První rozcestník vás čeká při volbě materiálu, kterým je pohovka čalouněna. Chcete látkovou sedačku? Výrobci je označena jako “fabric”, tedy syntetická tkanina, přírodní tkanina, či jejich kombinace.
Máte-li slabost pro kočky, zvažte kůži jako první a nejlepší volbu. Pokud i tak toužíte po látce, volte textilii tkanou v co nejtěsnějších očkách. Jednoduše řečeno - představíme-li si látku jako síť, je potřeba zvolit tak “hustou”, že bude pro kočičí drápek obtížné se za nějaké to očko zaháknout. 


LÁTKOVÉ POTAHY

  • Potahové látky na pohovky, jako je manšestr, tvíd a jiné, které využívají volnější tkaní jako svou dekorativní charakteristiku, jsou nejméně vhodné. Textilní čalounění, které je hustší, hutnější a hrubší, je pro tyto účely přijatelnější.

  • Velur nebo samet prokazují dostatečnou službu, i když i k jejich degradaci časem dojde. V mezičase ale poskytnou vcelku spolehlivou službu. Velur, tedy syntetická napodobenina semiše, má dobré hydrofobní vlastnosti a je oblíbena pro svou měkkost a elegantní vzhled.

  • Sametový potah může být přírodní či syntetický a chválen je pro svou vyšší odolnost mezi tkanými textiliemi, je příjemný na dotyk a snadno dodá interiéru intenzivní a hlubokou dávku barvy. Další možností ke zvážení je také mikrovlákno, polyester a speciálně navržené potahy pro intenzivně zatěžované sedací soupravy. 

pohovka pro psy
(Zdroj: Pixabay)


CARELLI TIP: Odnímatelné potahy na sedačky, které lze vyprat, představují rozumnou a dostupnou variantu. Nezapomeňte, že v této hře na kočku a na myš nejde jen o drápky a zuby - domácnost s mazlíčky je zkrátka více náchylná k celkovému znečištění chlupy a prachem.


KOŽENÉ ČALOUNĚNÍ


Kožené pohovky jsou jednoznačně nejlepší volbou. Zmíněné vám potvrdí každý odborník na nábytek a materiály, které se k čalounění používají. Platí to zejména pro sedací části, na které je vyvíjena nejvyšší zátěž. A v domově se zvířaty neplní jen svou elegantní a estetickou funkci, ale opravdu ukazuje, co umí z hlediska funkčnosti.

  • Nenechavé tlapky a čumáčky nad kůží hned tak nezvítěží: Pravá kůže se totiž nenechá se jen tak rozhodit nějakým tím škrábancem.
  • A pokud už k němu dojde, celkem důstojně jej zahrne do své přirozené kresby. Nezapomínejte, že kůže jako přírodní materiál vždy již nějakou tu vrásku či jizvu má - patří to k jejímu půvabu. 


Koženou sedačku není snadné protrhnout či prokousnout a i pokud by došlo i k takovému napadení, lze ji poměrně efektně nechat opravit.

kožené sedačky
(Zdroj obrázku: Katalog Cierre, model Olli)


Dalším pozitivem je snadná údržba stejně jako fakt, že správně impregnovaný kožený gauč vydrží i malou nehodu vašeho mazlíčka. V koženém povrchu se navíc nedrží jemné chlupy, takže vám vaše pohovka pomůže udržet domácnost snáze čistou a uklizenou.

Kůže je tak praktickou volbou a i přes vyšší pořizovací cenu je stále dobrou investicí - vydrží vám klidně desítky let. Sami si tak můžete spočítat, že průměrná výměna sedací soupravy během každých pěti let se vám může prodražit výrazně více, než pořízení jednoho vysoce kvalitního kusu.


CARELLI TIP: Můžeme-li vám věnovat jednu radu na závěr, vyhněte se syntetické kůži, tedy kožence. Způsob, jakým je vyráběna, významně odpovídá jejímu rychlému poničení. V domácnosti, kde se vystrkují drápky, zkrátka neobstojí.