Offcanvas top

Thomas Hope – spisovatel, cestovatel i návrhář

Hope se narodil jako syn významného amsterdamského bankéře. Původ jeho rodiny však sahá do Skotské vysočiny. Jeho zámožný otec Jan Hope dožil v Holandsku. Thomas a jeho bratři později utekli do Británie před francouzskou okupací, která trvala od roku 1795 do 1810. Do své rodné země už se nikdy nevrátil. Do světa se ale mladý Thomas Hope vydal už mnohem dříve. Ve svých 18 letech se začal více věnovat umění a vydal se na sérii výprav po Evropě, Africe i Asii. Domů se vrátil, když zemřela jeho matka, pouhý rok před počátkem okupace.

                Thomas spolu se svými bratry přestěhoval do Londýna i větší část rodinné sbírky umění. Spolu s nimi odjel i Henry Hope, bratranec, který se stal vykonavatelem matčiny poslední vůle. Jeho kariéra návrháře interiérů započala se zařízením nové rodinné residence. Každý pokoj v domě na Duches street vybavil v jiném stylu ovlivněném některou z exotických zemí, ve které byl. Bratranec Henry mu poskytl zázemí, aby se mohl věnovat studiím umění a architektury a aby sepsal několik knih o dekoracích a nábytku. Bratranec se zatím zabýval bankovním byznysem. Mladší bratr, který nesl také jméno Henry se staral o rodinnou sbírku drahokamů. Mezi nimi se nacházel i „Hope Diamond,“ jeden z nejdražších diamantů na světě, o kterém se říkalo, že nese prokletí. Byl několikrát ukraden a jeho majitelé často končili předčasnou smrtí.

                Zatímco ostatní Hopesové se v Londýně usadili, Thomas se nemohl držet na jednom místě. Brzy vyrazil na další dlouhou cestu, tentokrát přes Osmanskou říši. Strávil rok v Istanbulu, kde se hojně zaznamenával a kreslil všechny detaily orientálního života. Na svých cestách pokračoval i v rozšiřování sbírky umění pro rodinu. Právě z oblastí Turecka, Egypta nebo Sýrie si přivezl inspiraci pro své nejzajímavější návrhy nábytku. Jsou to kousky obvykle z exotického dřeva, mahagonu nebo ebenu, bohatě zdobené. Stvořil například Otoman, připomínající staroegyptský trůn, s reliéfy vykládanými zlatem a černými soškami lvů v každém rohu. Jeho díla bývala obvykle zařazována do britského empíru, i když na to byl trochu více extravagantní.

                V roce 1807 vydal knihu o nábytku „Household Furniture and Interior Decoration.“ Kniha obsahoval převážné návrhy interiérů domu v Londýně. Později vydal i další knihy, dvě se týkali i módy, jedna antické, další už módy současné. V pozdějším věku napsal Thomas Hope svůj jediný román Anastasius, který se stal v Británii senzací. V příběhu hrdiny Anastasia popisuje všechny možné aspekty života v Osmanské říši, včetně kultury a historie.

                Thomas Hope zemřel v roce 1831. Domy, na kterých pracoval byli bohužel postupem času zbourány. Některá jeho díla, stejně jako části sbírky jeho rodiny lze však dodnes vidět v Britských muzeích. 

 

clanek - Thomas Hope