Offcanvas top

Ikona skandinávského nábytku Hans Wegner

clanek - Hans WegnerWegner, přezdívaný později „králem křesel“ a obdivovatel minimalistického nábytku se narodil v roce 1914 jako prostý syn ševce z jižního Dánska, který ho poslal do učení na truhláře. Od vyučení do svých dvaceti let pracoval v truhlářské dílně a když odsloužil svoji vojenskou povinnost, vydal se do Kodaně na Dánskou školu umění a řemesla. Zde se také poprvé seznámil s možnostmi propojení svého původního oboru a nábytkového designu. Rozhodl se pro zaměření na funkční nábytek určený k širokému prodeji. V roce 1936 začal ještě studovat na dánské designové škole pod vedením Orla Mølgaard-Nielsena, tehdy předního dánského designéra i architekta. Již první Wegnerova díla z této doby sklízela úspěch jako pohodlné židle s nápadem a dodnes jsou vystaveny v muzeích. K jednomu z jeho prvních křesel se váže následující popisek: „Wegner zbavuje stará křesla jejich vnějšího stylu a nechává je objevit se v čisté podobě jejich konstrukce“. Nezapomeňme, že počátek 20. století v designu nábytku nebyl tolik saturován jednoduchými minimalistickými liniemi a zbavit křeslo jeho měkkých sedacích ploch bylo přinejmenším odvážné.

V roce 1939 dva dánští architekti Jacobsen a Møller založili studio, aby postavili novou radnici v Aarhusu, druhém největším městě Dánska. Zvláštní funkcionalistická budova obložená mramorem s nápadnou hranatou hodinovou věží je jedním z nejzajímavějších architektonických počinů ve městě. A první velkou zakázkou Hanse Wegnera bylo navrhnou a vybavit nábytek do nové radnice. Interiér vybavil pro Wegner pro něj typickými designovými židlemi a křesly ze dřeva. Ještě nějakou dobu po dostavbě spolupracoval s architekty, ale později si založil vlastní studio a začal se věnovat návrhům funkčního nábytku pro běžný prodej v nábytkových řetězcích a jeho židle do kuchyně společně s dalším sedacím nábytkem se staly oblíbenou výbavou mnoha domácností. Během této doby se stal celosvětově úspěšným a za svůj život získal mnoho ocenění na veletrzích designu, na poli dánského nábytku ale ušel významnou cestu - obdržel ale dokonce i medaili od dánského i švédského krále. Jeho díla jsou dodnes vystavována v muzeích a galeriích po celém světě, včetně galerie moderního umění v New Yorku. Wegner se ponejvíce proslavil pro své dřevěné židle a křesla, obvykle s výraznými opěradly. Jeho práce obvykle zahrnuje tradiční techniky ohýbání dřeva spolu s novými experimenty. Na první pohled se zdá, že z dřevěné nečalouněné židle se toho nedá tolik vymyslet. Wegner ale v takové klasice viděl potenciál pro moderní design. Dřevěná židle s područkami je jednoduchý basic kus, který vždy prokáže svou službu každému prostoru. O svém umění sám řekl: „Vždy jsem chtěl dělat obyčejné věci neobyčejné kvality“ a přesně to Wegner naplnil. Schválně se dívejte kolem sebe a jistě narazíte ve svém okolí na desítky židlí z ohýbaného dřeva. Mimochodem, Češi je milují.

Některá Wegnerova díla jsou známá už svými názvy, například Peacock chair. Při jeho tohoto kusu nábytku na pomezí židle a pohodlného křesla se inspiroval klasickým koženým křeslem typu Windsor. Vytvořil dřevěnou konstrukci s vysokým opěradlem, které trochu připomíná ocas páva. Po zvířeti je pojmenováno i jiné slavné křeslo, tentokrát netypicky kožené s kovovou konstrukcí – Ox chair. Křeslo s „rohy“ po stranách zádové opěrky bylo Wegnerovo nejoblíbenější (měl ho sám doma až do své smrti) a zároveň je ochutnávkou vtipu a hravosti v jeho díle. Sám říkal, že v designu se musíme starat, aby všechno nebylo tak smrtelně vážné. Nakonec, zvláštností je také jednoduchá dřevěná židle nesoucí jednoduchý název „The Chair.“ Proslavila se totiž tím, že na dvou takových seděli v roce 1961 dva prezidentští kandidáti - Richard Nixon a John F. Kennedy. Ikonické!