Offcanvas top

Typicky anglický nábytek Thomase Chippendalea

clanek-chipendale1

Jeho dílo by se dalo považovat za hold té nejjemnější práci s vzácnými materiály ústící v nabídku toho nejluxusnějšímu nábytku své doby. Talentovaný Thomas Chippendale se narodil roku 1718 v Yorku a truhlářskému řemeslu se naučil od svého otce. Truhlářství bylo v jejich rodině tradicí, ale Chippendale jej povýšil na ještě vyšší úroveň. V roce 1940 se přestěhoval do Londýna a jeho ambice rozhodně nebyly liché. O sedm let později už měl vlastní zavedenou truhlářskou dílnu, jíž svou poptávkou zahrnovala britská aristokracie.
V této době se oženil Catherine Redshaw, se kterou měl devět dětí. V roce 1953 se Thomas přestěhoval s rodinou i celou dílnou do Covent Garden a jeho byznys vzkvétal. Po několika dalších stěhování truhlářské dílny nakonec zakotvil v londýnské čtvrti St. Martin’s Lane, kde fungovala po celých dalších 60 let. Později ji řídil Thomasův syn, také Thomas Chippendale, aby otec mohl odejít na odpočinek. Thomas junior sice zbankrotoval, ale s pomocí investora ze Skotska dokázal společnost udržet a zajistit otci důchod. Ten se po smrti své první ženy znovu oženil, měl další tři děti a zemřel na v roce 1779. Dnes stojí jeho socha blízko londýnského muzea Victoria and Albert, kde se rovněž nachází mnoho jeho původních děl a je uznávanou osobností dějin interiérového designu.

Thomase Chippendalea lze totiž sotva označit pouze jako truhláře. Samozřejmě, řemeslo byl naprostý základ, který nicméně zvládl dokonale. Posloužilo ale spíše jako nástroj k realizaci jeho idejí a prokázal i podstatný obchodní talent a nadhled: Byl prvním truhlářem, který o svém řemesle uvažoval jako o opravdovém umění do té míry, že sepsal knihu The Gentleman and Cabinet Maker's Director. Ručně dělaný nábytek s důrazem na celkový dojem, jemná práce s rokokovými symboly, zlacení a obliba v příjemné asymetrii. Kniha byla souhrnem jeho myšlenek a postupů, byl to jakýsi manuál, ale rovněž sloužila jako jeden z prvních obchodních katalogů tohoto typu a již v 18. století vyšla ve třech edicích. Svým nákresům vdechl kromě anglického rokoka první prvky neoklasicismu a určité orientální detaily.

clanek-chipendale2

Jeho práce byla o to zajímavější, že se designu interiérů věnoval celkově a to včetně detailů, jakým bylo například nápadité tapetování. Jeho dílna fungovala v podstatě jako moderní designové studio. Stal se „dvorním“ návrhářem klientů z řad šlechty a na starost měl kompletní zařízení a výzdobu celých sídel. Jeho talentem bylo zvládnutí celého širokého spektra prací směrem k důrazu na dokonalý celek i dokonalé detaily. Dodnes existuje nemálo anglických domů a zámků, jejichž vnitřek je čistě Chippendaleova práce. Mezi ně patří například Blair Castle ve Skotsku vystavený pro vévodu z Athollu ve Skotsku, Harewood House v Yorkshire pro Williama Wedella, či Temple Newsam tamtéž zbudovaný pro Lorda Irwina. Thomas Chippendale miloval práci s exotickými dřevinami a nad jeho mahagonovými, ebenovými, či padoukovými díly se opravdu tají dech. Málokde lze najít cit pro detail v takovém rozsahu.

Chippendalovu knihu používalo mnoho výrobců nábytku po celém světě ještě za jeho života i dlouho po něm. Podle kopií tohoto manuálu se řídily dílny v Dublinu, Kodani, Lisabonu i ve Filadelfii. Dvě kopie vlastnili i francouzský král Ludvík XV. a ruská carevna Kateřina Veliká. Kniha The Gentleman and Cabinet Maker's Director nabízela čtyři hlavní styly designu – anglický s hlubokými rytinami, čínský s mřížováním a lakováním, gotický s ostrými hranami a francouzské rokoko. Pokud byste si přáli nechat si od Thomase Chippendalea nechat poradit ohledně interiéru, nejspíše by vám navrhl vždy raději solidní dřevěný masivní nábytek namísto dýhy, krásnou a kvalitní židli k psacímu stolu a zřejmě by vám poradil, ať se nebojíte nechat svůj nábytek zářit extravagancí. Žijeme jen jednou!

Zajímavost na závěr: Disneyho notoricky známý pořad Chip and Dale je ve skutečnosti odkazem právě na tohoto nábytkového velikána.