Offcanvas top

Typicky anglický nábytek Thomase Chippendala

clanek-chipendale1

                Narodil se v roce 1718 v Yorku, kde se také od otce naučil truhlařině. Truhlářství bylo v jeho rodině tradicí, ale on se rozhodl ho povýšit na další úroveň. Přestěhoval se do Londýna v roce 1940 a o 7 let později už měl vlastní zavedenou truhlářskou dílnu, kde zadávali zakázky různí šlechtici. V této době se také oženil Catherine Redshaw, se kterou měli 9 dětí. V roce 1953 se Thomas přestěhoval s rodinou i celou dílnu do Covent Garden. To je centrální část Londýna, dnes známá jako obchodní a kulturní centrum. Tehdy se na tomto místě hodně stavělo a postavit zde obchod bylo do budoucna velmi výhodné. Vlastně se Chipendalova rodina cestovala ještě několikrát. Dílna nakonec zakotvila v londýnské čtvrti „St. Martin’s Lane,“ kde fungovala celých 60 let. Později ji řídil Thomasův syn, také Thomas Chippendale, aby otec mohl odejít na odpočinek. Thomas junior sice zbankrotoval, ale s pomocí investora ze Skotska dokázal společnost udržet a zajistit otci důchod. Ten se později znovu oženil, měl další tři děti a zemřel na tuberkulózu v roce 1779. Dnes stojí jeho socha blízko londýnského muzea Victoria and Albert, kde se rovněž nachází mnoho jeho původních děl.

                Chippendale byl především první truhlář, který o svém umění napsal knihu, ve které prezentuje v první řadě ukázky vlastního designu. Kniha se jmenovala The Gentleman and Cabinet Maker's Director vyšla ve třech edicích už v 18. století. Kromě anglického rokoka zde používal první prvky neoklasicismu a občas orientální detaily. Chippendale byl ale mnohem víc, než jen obyčejný truhlář. Věnoval se designu interiéru v celku, včetně tapetování. Jeho dílna fungovala v podstatě stejně jako moderní designová studia. U některých šlechtických klientů měl na starost kompletní zařízení a výzdobu celých sídel. To bylo i hlavní náplní jeho práce a proto dodnes existuje nemálo anglických domů a zámků, jejichž vnitřek je čistě Chippendaleova práce.  Mezi ně patří například Blair Castle ve Skotsku.

clanek-chipendale2

                Chippendalovu knihu používalo mnoho výrobců nábytku po celém světě ještě za jeho života i dlouho po něm. Podle kopií tohoto manuálu se řídily dílny  v Dublinu, Kodani, Lisabonu i ve Filadelfii. Dvě kopie vlastnily i francouzský král Ludvík XV. a ruská carevna Kateřina Veliká. Kniha The Gentleman and Cabinet Maker's Director nabízela čtyři hlavní styly designu – anglický s hlubokými rytinami, čínský s mřížováním a lakováním, gotický s ostrými hranami a francouzské rokoko. Doporučoval vždy raději solidní dřevěný masiv, nejčastěji z mahagonu.