Offcanvas top

Cesare „Joe“ Colombo

clanek-johncolombo1

       Joe se narodil jako Cesare Colombo v roce 1930. jméno Joe byla jen jeho přezdívka. Vystudoval v 50. letech polytechnickou univerzitu v Miláně a přidal se k umělecké skupině „Movimento Nucleare.“ Skupinu zakládal, mimo jiné Enrico Baj, italský avantgardní umělec se sklony k surrealismu. Podobně i Cesare strávil několik let jako abstraktně expresionistický malíř a sochař. Až později se začal věnovat užitkovému designu v jiných designérských skupinách. V roce 1959 také proto, že musel převzít rodinnou firmu, které vyráběla elektrické spotřebiče. Své vlastní projekty na poli nábytkového designu začal vytvářet až v 60. letech.

            Colombovy nápady byly na svou dobu velmi futuristické. To byl i jeho účel, vytvářet nábytek pro budoucnost. Používal nové materiály, například plasty. Přece jen žil v éře závodů v letech do vesmíru. Objevovali se filmy jako Barbarella nebo Vesmírná odyssea, které ukazovali své představy interiérů budoucnost. A Joe Colombo měl taky svou představu, která byla mnohem praktičtější než ta, kterou vidíme ve sci-fi filmech.

            Podle Colomba lidé potřebují především účelné domácí vybavení, které lze snadno přesouvat. Předpokládal, že společnost budoucnosti bude velmi mobilní ve skutečném fyzickém smyslu, i v přemýšlení. Všechny jeho práce z 60. let se nějak týkají účelnosti, mobility a nových experimentů v oblasti interiérů. Známá je například jeho červená skříňka s mnoha úložnými zásuvkami nazvaná pouze „Boby Portable Storage System.“ Revoluční byly jeho komplexní systémy, kdy vytvářel například celou kuchyňskou linku připevněnou ke zdi, i se vším vybavením. Jeho návrh „Mini-Kitchen“ se dodnes prodává. Jde o menší blok, který obsahuje troubou, dvě plotýnky, zásuvky a mnoho zásuvek a skřínek, vše v nezaměnitelném designu.

            Idea velmi univerzálního užitkového nábytkem ho dovedla až k výrobě vlastní uzavřené postele, která měla zabudovaný i vlastní světelný systém, s mnoha různými stupni intenzity, rádiem, telefonem, větrákem nebo zapalovačem na cigarety. Navrhnul i celou bytovou jednotku z nábytkových celků podobných jako jeho malá kuchyň, které stačilo jen zapojit. Colombo měl futuristickou představu, že jeho nábytek by se mohl stejně dobře využít na zemi jako i při cestách vesmírem. Tento usměvavý italský vizionář bohužel nežil dlouho. Zemřel v roce 1972 na zástavu srdce.

clanek-johncolombo2