Offcanvas top

Waldorf Astoria hotel – centrum newyorských večírků

clanek-waldorf1

            Hotel sídlil postupně ve dvou různých budovách na Manhattanu. Původní hotel na páté Avenue stál od roku 1893 do roku 1929, kdy byl zbořen, aby uvolnil místo stavbě ikonického mrakodrapu Empire State Building. Nová budova byla postavena v roce 1931 v secesním stylu a stala se nejvyšším hotelem světa až do roku 1963. Překonal jej pouze o 7 metrů hotel Ukrajina v Moskvě. Původní jméno dostal hotel po městečku Waldorf v Německu, domově americko-německé rodiny, která ho zakládala. Druhá část názvu už je odvozena přímo ze jména zakladatelské rodiny Astor.

            Ze začátku se zdálo, že hotel nebude mít velký úspěch. Newyorčané na něj hleděli jako na zbytečný megalomanský projekt. Netrvalo ale dlouho a brzy se na gala večerech v sále Waldorf Astoria scházeli nejdůležitější rodiny ve městě. Hotel nebyl ve své době jen největší, ale také jeden z nejmodernějších. Každý pokoj byl už od začátku vybaven telefonem.

Největší slávy se však dočkal až od třicátých let v nové budově. O jejím otevření dokonce mluvil prezident Hoover v rádiu. V hotelu se pořádali obrovské večírky a bankety pro nejvyšší politické špičky země. Spisovatel Ward Morehouse napsal, že by ho bylo možné srovnávat s největšími národními institucemi.

            Důležitou roli sehrál i během Studené války. Pořádali se zde konference s hlavami západních mocností. Už v roce 1948, zde proběhal konference, na které byl tvrdě odsouzen Stalin i komunismus jako takový. Šlo o reakci na berlínskou blokádu i únorový puč v Československu. Později byl v místních prostorech dojednán také pakt, později nazvaný „Waldor statement.“ Ten znamenal zakazování a cenzuru hollywoodským tvůrcům, kteří sympatizovali s komunismem. V roce 1959 když vztahy mezi USA a SSSR trochu roztály, Ameriku navštívil Nikolaj Chruščov s rodinou a ubytoval se rovněž v hotelu Waldorf Astoria.

clanek-waldorf2

            Zvláštní obchod se odehrál v podzemí hotelu v roce 1954. Setkali se zde tajně izraelský státník a archeolog Yigael Yadin a syrský ortodoxní biskup Mar Samuel. Yadin měl za úkol získat pro Izrael Svitky od mrtvého moře, obsahující biblické texty. V hotelu byla s pomocí dalších odborníku potvrzena jejich pravost a Mar Samuel mu je prodal za 250 tisíc dolarů. Kromě něj byly v historii hotelu mezi hosty hlavy snad všech státu západního i východního světa, včetně anglické královny Alžběty II. Nebo japonského císařského páru.

            Kromě politiků se ve Waldorfu, setkávali nejrůznější celebrity a významné osobnosti, ať už herci z Hollywoodu, zpěváci, nebo třeba Dalai Lama. Jedním z prestižních bálů, na který zavítal každý, kdo v Americe něco znamenal, byl „April in Paris Ball.“ Šlo o banket, který měl zlepšovat vztahy mezi USA a Francií. Určen byl však jen pro tu nejvyšší smetánku. Vždyť v Tombole se hrálo třeba o bedny archivních francouzských vín, kožich z činčil, nebo Ford Thunderbird. Některé celebrity se zde přímo zabydleli. Frank Sinatra zde měl zamluven apartmán od roku 1979 do Roku 1988.

            Waldorf Astoria, kromě toho, že mnoho slavných herc hostil, si sám zahrál v několika slavných filmech z Manhattanu, a jeho sláva rozhodně ještě nezapadá.