Offcanvas top

Taj Mahal Palace Hotel

                Tento konkrétní hotel je vlajkovou lodí a tradičním centrem celé sítě Taj Hotels Resorts and Palaces. Hotel za svou historii hostil mnoho slavných tváří a sám měnil svou fasádu. Budova se skládá ze dvou částí, paláce a věže, která je postavená v jiné době a jiném architektonickém stylu. Zásadní je i umístění hotelu. Stojí hned vedle tzv. Brány Indie. Obrovská brána z čediče a železobetonu v indo-saracénském stylu na břehu moře byla dostavěna mnohem později než hotel, v roce 1924. Postavili ji na počest návštěvy britského krále Jiřího V.

clanek-tajmahal1

                Samotný hotel založil v roce 1903 Jamsetji Tata – velký indický podnikatel a podporovatel industrializace na začátku století. Narodil se do zoroastriánské rodiny a v dospělosti zalořil obchodní skupinu Tata group, která zakládala také ocelové hutě, hydroelektrárny nebo vědecký institut. Jamsetji je dodnes nazýván otcem indického průmyslu. Říká se, že hotel založil poté, co se chtěl dostat do velkého britského hotelu Watson’s v Bombaji, ale vykázali ho, protože byl bílý. Nicméně pravděpodobně ho ve skutečnosti inspiroval editor novin Times of India, který chtěl vidět hotel, který by byl hodný Bombaje.

                Tehdy byl postaven pouze původní palác, který navrhovali indičtí architekti. Nové křídlo, nazvané Taj Mahal Tower, bylo postaveno až v roce 1973 ve stylu aktuálním své době.  Mezitím už si hotel prošel slavnými i méně slavnými historickými okamžiky. Například během První světové války se zde rozhodně žádný bohatý host neubytoval, protože hotel se proměnil v nemocnici o 600 lůžkách. V současnosti hotel nabízí 560 místností a 44 luxusních apartmá včetně komorníků.

                Nejsmutnější událost však tuto perlu orientu postihla v teprve nedávné době. V roce 2008 se zde uskutečnil teroristický útok. Za svůj cíl si hotel vyhlédla teroristická skupina Lashkar-e-Taiba, která páchá své zločiny s motivem připojení Kašmíru k Pákistánu a spojena také s islámským radikalismem. Během napadení byla zničena střecha hotelu, teroristé vzali mnoho rukojmích a nakonec zde zemřelo až 167 lidí, včetně několika cizinců. Více než 30 střelců se zabarikádovalo uvnitř a trvalo tři dny, než je indičtí vojáci porazili. Hotel byl kompletně znovu otevřen až po mnoha měsících. Už v roce 2009 se zde však začali znovu ubytovávat státní návštěvy. První byla Hillary Clinton, která tímto gestem měla dát najevo solidaritu s obětmi útoku. O rok později se zde ubytoval i americký prezident Barrack Obama. Na terase hotelu měl proslov, ve kterém zaznělo: „Taj byl a je symbolem síly a nezdolnosti indického lidu.“

clanek-tajmahal2