Offcanvas top

Claridge’s – hotel monarchů

Hotel započal svou existenci před více než 200 lety v roce 1812, díky Jamesi Mivartovi. Ten založil původně malý hotýlek, ale měl velmi dobré konexe. Hostil například vracející se důstojníky z napoleonských válek. V Roce 1854 prodal budovu manželům Claridgovým. Williamovi a Marianne se rozhodně podařilo víc než navýšit prestiž hotelu.

V roce 1840 se konala pro Londýn ohromná událost, svatba královny Viktorie a prince Alberta. Na slavnost přijelo mnoho významných lidí z celého světa a nemálo z nich si pronajalo pokoje právě v Claridge’s. Už to nastartovalo hvězdnou pověst hotelu. Ale ještě ne tolik, jako když se v něm o 20 let později ubytovala císařovna Francie a manželka Napoleona III. Eugénie. Během návštěvy jí totiž přišel navštívit britský královský pár. Po této události už se zde ubytovávali oficiální královské návštěvy zcela běžně a v 80. letech 19. století  už se říkalo, že je hotel „rozšířením“ Buckinghamského paláce. 

clanek-claridges1

V roce 1894 hotel opět změnil majitele a zároveň i celkovou podobu. Čtyři roky trvalo, než byla postavena nové budova, které stojí dodnes. Během 20. století se stal Claridge’s dočasným domovem pro mnoho významných lidí, včetně královských rodin z celého světa. Když ve Španělsku v roce 1931 začala občanská válka, v jednom apartmá našel útočiště král Alfonso XIII. Přivítal ho i portugalský král Manuel II., který se tu usadil už deset let předtím. Jedna z nejslavnějších příhod spjatých s hotelem se stala 17. července 1945. V apartmá číslo 212 se měl narodit korunní princ Jugoslávie Alexander II. Před porodem bylo pod postel nasypáno trochu země z Jugoslávie a pokoj byl dočasně prohlášen za jugoslávské území, aby se princ nenarodil v cizí zemi. Usídlili se sem i manželé Churchillovi po válce, když v roce 1945 Winston Churchill prohrál ve volbách. Současná královna Alžběta a Princ Filip zde také mnohokrát večeřeli.

Hotel se stává dodnes nutnou zastávkou nejen pro monarchy a politiky ale i pro hvězdy z filmové i hudební branže. Často se tu ubytovával Tim Burton, Cary Grant, Mick Jagger  Audrey Hepburn nebo Lady Gaga. Claridge’s se stal známým i tím, že se snaží co nejvíc vyhovět svým hostům, a to i v malých detailech. Například, když se měla dostavit na čaj spisovatelka Barbara Cartland, vydala se sekretářka hotelu zjistit jaké má šaty, aby mohl personál připravit ubrus na stůl ve vhodné barvě. Slavný hollywoodský herec Spencer Tray, známý například z filmu Kdo seje vítr, jednou prohlásil, že by se po smrti raději dostal do Claridge’s, než do nebe.

clanek-claridges2

Legendární je hotel i díky své architektuře a interiérům. Hlavní Foyer je klenotem secese. Podlaha sestává z černých a bílých čtverců, strop drží několik iónských sloupů a z něj visí lustr v podobě medusy s osmi sty skleněnými hady. Tady také před vánoci stojí Vánoční strom, obvykle navržený někým význačným v módním průmyslu. V roce 2012 ho navrhovali Dolce a Gabanna. Krásné secesní prvky lze najít i v restauraci s michellinskou hvězdou, v kuřáckém salonku nebo v jednotlivých apartmánech. Kromě mnohého luxusního vybavení ve většině apartmá stojí i klavír, v královském je dokonce klavír na kterém skládal operety Artur Sullivan. Nejen díky luxusu, ale i díky proslavené pečlivosti personálu je dodnes Claridge’s hotel jedním z nejprestižnějších míst, na kterých může člověk strávit noc.