Offcanvas top

Shelbourne hotel – ikona Dublinu

clanek-Shelbourne hotel

Hotel založil v roce 1824 rodák z Tiperary Martin Burke. Chtěl v Irském hlavním městě zřídit ubytování pro solidní anglické gentlemany na dobré adrese. Koupil tři domy v nejluxusnější části Dublinu a nechal je přestavit na hotel svých snů. Dublin je městem parků a Shelbourne stojí u největšího z nich St Stephen’s green. Burke ho pojmenoval podle premiéra Velké Británie z let 1782 a  1783 hraběti ze Shelbourne. Toto jméno mu přineslo kýženou prvotní prestiž.

V druhé polovině 19. století už po smrti Burkeho prošel hotel významným rozšířením i elektrifikací. Rekonstrukci měl na starosti viktoriánský architekt John McCurdy, který budově vtiskl tvář, jakou se chlubí dodnes.  Zvenku hotel připomíná renesanční stavby a upoutává zdmi z červených cihel. Před vchodem stojí čtyři sochy núbijských princezen s pochodněmi v rukou, mají hotel strážit. V jistých dobách se jim vtipem říkalo poslední panny v Dublinu. Interiéry byly vyvedeny v luxusním viktoriánském stylu.

Nedlouho po přestavbě se stal Shelbourne hotel také centrem irského společenského života. Častým návštěvníkem se stal například George Moore – spisovatel a filosof, který je považován za zakladatele analytické filosofie. Psal zde irský básník Patrick Kavanagh a skladatel Seán Ó Riada zde komponoval své skladby. O Shelbourne padne zmínka i ve slavném románu Jamese Joyce Odysseus. V raných létech 20. století tady pracoval Alois Hitler, nevlastní bratr nechvalně proslulého Adolfa.

V roce 1916 v Irsku vypuklo Velikonoční povstání. Irské republikánské bratrstvo organizovalo rebelii proti britské nadvládě, Irská občanská armáda vedená Jamesem Conollym obsadila větší část Dublinu a vyhlásila nezávislost. Povstání bylo však potlačeno během šesti dnů. V této době hotel obsadili britští vojáci a používali ho jako velitelství.

Velikonoční povstání bylo sice potlačeno, ale Irové se nakonec po dlouhé válce dočkali nezávislosti, a Shelbourne hotel byl opět u toho. V roce 1922 byla v zasedací místnosti číslo 122 sepsána Irská ústava a vznikl Irský svobodný stát. Pozdější historie už se netýkala tolik válek, ale spíše celebrit. Hotel navštěvovali věhlasní hollywoodští herci a někteří za sebou nechali i pár skandálů. Říká se, že robustní komik Oliver Hardy se zde zaseknul v křesle a personál ho musel vysvobozovat, James Cagney tu tancoval na pianu a Peter O‘ Toole se v Shelbourne prý koupal v  šampaňském.

O důležitosti hotelu Shelbourne pro irskou historii vypovídá i to, že v současnosti se v něm nachází i muzeum s historickými artefakty, které se ho týkají.