Offcanvas top

Bunkry jako podzemní paláce

Už toho bylo řečeno mnoho o luxusních hotelech a apartmánech. Někdo se ale nechce smířit s nedostatkem komfortu ani v nečekaných situacích, například když padají nukleární bomby. Poměrně novým trendem ve stavebnictví se staly protiatomové kryty. Ty dnešní ale nevypadají jako betonové bunkry, jaké se od komunistických dob ukrývají pod českými městy. V moderním úkrytu před bombardováním se má člověk cítit, jako by žil v přepychové vile. Jediný rozdíl je v tom, že se nachází až 300 metrů pod zemí.

bunkr

                Podobné bunkry se stavěli už v minulém století, ale šlo téměř výhradně o vládní projekty. Například pod povrchem západní Virginie byl v roce 1962 vytvořen ohromný komplex, který měl v případě války chránit celý americký kongres, včetně 600 zaměstnanců po dobu 45 dní. Právě V Spojených Státech je i v současnosti po luxusních krytech největší poptávka. Pár soukromých bunkrů vzniklo v amerických pouštích už během Studené války. Když přišla nová vlna zájmu po tragických událostech 11. září, nabídky se chopily soukromé firmy.

                V mohavské poušti v Kalifornii stojí malý přístřešek, ve kterém se ukrývá vchod do obrovského bunkru Terra Vivos, který je v soukromých rukách. Za 50 tisíc dolarů si můžete koupit podíl a jako spoluvlastník si zajistit jedno ze 135 míst v podzemním hotelu. Život v něm první majitel a otec myšlenky Robert Vicino přirovnává k plavbě na zaoceánské lodi, která však vydrží náraz 50‑megatunové pumy. Pokud nechcete čekat na záchranu před apokalypsou až v Americe, společnost Vivos nedávno postavila luxusní sídlo i v Německu. Vchod se nachází nedaleko vesničky Rothenstein a uvnitř se ukrývá komplex apartmánů v hodnotě 40 miliónů dolarů. V každém apartmánu se může ubytovat celá rodina a některé z nich nabízejí takové výdobytky, jako nástěnné akvárium v ložnici. Kromě ubytovacích prostor se uvnitř nachází i kinosál nebo místnosti s kulečníkem a pokerovými stoly. Pod zemí je připravena helikoptéra nebo železnice, pokud bude třeba se rychle vrátit na povrch. Zatím není známo, kolik bude stát místo v tomto paláci ukrytém ve skále. V případě katastrofy mají mít však přednost zdatní a inteligentní jedinci, kteří budou schopni zachránit lidskou rasu.

Vivos-Shelter

                Jinak si počíná firma Rising S, která staví bohatým zájemcům kryty na míru. Pracují na bunkrech mnoha velikostí a podob. Ten nejmenší má rozměr jen 3x6 metrů a lze ho pořídit za přibližně 45 tisíc dolarů. Tato společnost však postavila i kryt v americkém Coloradu za více než 8 miliónů amerických dolarů. Kromě 22 pokojů uvnitř nechybí ani basketbalové hřiště, posilovna nebo hangár pro dvě letadla.

                Možná si řeknete, že utrácet astronomické částky a něco takového mohou jen zámožní konspirační teoretici. Jenže co kdyby náhodou měl někdo s tou apokalypsou pravdu. Sedět si v pohodlném křesle vlastního přepychového apartmánu je rozhodně lepší vyhlídka, než se tísnit v provizorním bunkru nebo přežívat v radioaktivní pustině.