Offcanvas top

Koloniální styl interiéru voní exotikou

Koloniální styl se inspiruje prvky exotických zemí Orientu, Afriky i Ameriky, ale zároveň je vidět, že jeho základy leží v evropské civilizaci. Má schopnost vnést do interiéru nejen vůni dalekých míst, ale i závan časů minulých, kdy vyráželi na dobrodružné výpravy cestovatelé jako David Livingstone nebo Emil Holub.

clanek - kolonialni styl 1

               Trend stylu začal už s „objevením“ Ameriky Kryštofem Kolumbem a dalšími objevitelskými a kolonizačními cestami do všech koutů světa. Britští, španělští i holandští kolonizátoři si vozili domů mnoho suvenýrů ze svých cest, které pak vystavovali a kombinovali s evropským nábytkem. Interiéry každého z nich neslo zprávu o tom, kde byli a co zažili daleko za oceánem. Tato záliba dosáhla vrcholu v Britském impériu za vlády královny Viktorie, jež se stalo největší kolonizační velmocí všech dob. Tento styl smíšený z několika kultur se udržel i po skončení éry kolonií a designéři mu ve dvacátém století dali přívlastek koloniální.

                Koloniální styl má určitá estetická pravidla, která by se měla dodržovat. Pokojům vévodí těžký nábytek z exotického dřeva, například teaku, kaučuku, asijského ořechu nebo indického palisandru. I podlaha by měla být z kvalitního tmavého dřeva. Zapomeňte na lamino. Jakékoliv moderní materiály a plasty se k tomuto stylu nehodí. Nábytku z masivního dřeva by ale nemělo být příliš, aby pokoje působili otevřeně a vzdušně i po doplnění dekoracemi. Pro některé menší stolky a skříňky bývá vhodným materiálem i bambus nebo ratan. Malé komody mohou být i vyřezávané nebo zdobené barevnými ornamenty. Oproti tomu povrch větších skříní a stolů bývá čistý, bez jakýchkoliv ozdob.

                Hlavní součástí interiéru, která mu dodává exotický vzhled, jsou doplňky a dekorace. Na skříňkách pochodují figurky slonů, tygrů a jiných cizokrajných zvířat. Rituální sošky, misky s orientálními ornamenty, nožky komody vyřezávané do podoby lvích tlap, obrazy s etnickým uměním, to všechno je jen pár příkladů dekorací koloniálního stylu. Tento styl však snadno může sklouznout ke kýči, jakmile se to s doplňky přežene.

 

                Hlavně by spolu měli jednotlivé části interiéru ladit, a to ne jen vzhledem, ale i místem původu. Pokud se vám pomíchá japonská kaligrafie, mayské sošky a hrot kopí afrického kmene, bude to vypadat v lepším případě směšně. Proto se obvykle zařizuje celý pokoj podle jedné kulturní oblasti. S vybranou kulturou pak souvisí nejen použité symboly ale i tradiční barvy a materiály. Například styl inspirovaný Orientem se vyznačuje vzdušnými závěsy, polštářky, taburety a koberci s perskými vzory. Nábytek bývá barevný a vyzdobený arabskými ornamenty. Dalšími oblíbenými destinacemi, z kterých si lidé berou vzory pro své interiéry, jsou Africké státy, Mexiko, Indonésie nebo Japonsko.

                Inspirace cizími zeměmi se týká hlavně takzvaného exotického koloniálního stylu. Existují však i koloniální styly, které reflektují, jak vypadala obydlí kolonizátorů v zámoří. Dodnes zůstaly v oblibě hlavně styl britský a španělský. Evropští kolonizátoři přijeli do kolonií a přivezli sebou svou kulturou, symboly a tradiční prvky interiérů, které zasadili do místního prostředí. Přestože tyto styly také využívají cizokrajné materiály a kombinace barev, podle symbolů, dekorací i vzhledu nábytku lze na první pohled vidět, že hlavní inspirace pochází z Británie nebo Španělska.

clanek - kolonialni styl 2

                Koloniální styl je skvělou volbou nejen pro vášnivé cestovatele, kteří si rádi vozí suvenýry z cesty. Vhodný je pro všechny, kdo si oblíbili prvky nějaké cizí kultury nebo jen chtějí dodat svému domovu trochu romantiky z cizích krajů.