Offcanvas top

České zámky a jejich skryté interiéry

Po České republice je rozeset bezpočet zámků a zámečků. Jsou postaveny ve všech možných slozích, které vás napadnou. To co vidíme a obdivujeme zvenku, bývá však jen zlomek toho co je k vidění v útrobách zámků. Právě tam se nachází honosné interiéry z minulých věků. Podle nábytku tvořícího vnitřek zámku si vytváříme obrázek, toho, jak zde lidé žili a jaký byl jejich vkus. Móda a vkus se však, jak známo, opakují, a tak se některými zámeckými kusy inspirujeme dodnes.

                Historie zámeckých staveb se na území Čech a Moravy začala psát počátkem novověku. Kvůli vynálezu palných zbraní ztrácela význam výstavba mohutných hradních opevnění. Sídelní místa aristokracie a královských rodů už nepotřebovala v první řadě masivní kamenné zdi. Namísto hradů sloužících k obraně si začali stavět zámky, jejichž hlavní úlohou bylo poskytovat přepych a reprezentovat. Tomu odpovídá i jejich vnitřní vybavení.

                Pokud se bavíme o českých zámcích, na prvním místě by měl stát ten nejznámější, Český Krumlov. Stejně jako u mnoha dalších zámků se jeho pokoje liší jeden od druhého, tak, že cesta po zámku zároveň mapuje vývoj jeho interiéru. V několika přijímacích a hodovních pokojích se můžeme seznámit se skromnou renesanční výzdobou. Ložnice knížete Josefa Schwarzenberga, které vévodí postel s nebesy, byla vytvořena ve stylu rokoka. Mezi běžnými stoly, postelemi a židlemi z různých slohů se ale najdou i kuriózní kousky nábytku. Například v kuřáckém salónku stojí vyřezávaný stolek určený pouze pro ukládání dýmek a tabáku. V Jižních Čechách se nachází i druhý nejnavštěvovanější český zámek, který ve svém nitru skrývá neméně vzácné kusy nábytku, Hluboká nad Vltavou. Nejznámějším z nich je nádherný barokní sekretář středoevropského původu, jehož nohy mají podobu delfínů. Dokonce byl zvěčněn klasikem rakouské literatury Adalbertem Stifterem v románu Pozdní léto.

clanek - zamky 1

                Zvláštní postavení mezi českými zámky má jistě moravská Lednice. Svou současnou vnější i vnitřní podobu totiž získala v době vrcholného romantismu. Důležitým znakem romantismu je napodobování starších slohů.  V tomto případě se architektura podobá anglické tudorovské gotice. Avšak zároveň byla velmi oblíbená inspirace dálnou exotiku. V okolí zámku se proto nachází minaret, nebo skleník s tropickými květinami. V interiérech narazíme na velmi zajímavé pokoje kombinující evropské a orientální prvky. Všechny vynikají skvělou řezbářskou prací. To je vidět například na schodišti v letní jídelně, které je vyřezané z jednoho stromu. Velmi originální kusy nábytku se nacházejí například v čínském salonku nebo loveckém salónu s africkými trofejemi. Mezi vystavenými hlavami zvířat se nachází dokonce i kozoroh a jednorožec.

                Bylo by hříchem nezmínit se alespoň o jedné stavbě z matičky Praze. Například Trojský zámek se řadí mezi nejkrásnější barokní budovy u nás. Nejznámější je pro svou zahradu, interiérové fresky a sochy. Uvnitř se ale nachází mnoho dalších krás typických pro období baroka. Zvykem bylo používat ty nejluxusnější materiály. I do designu obyčejných židlí se tak zařadilo pozlacování nebo čalounění brokátem a sametem. Židle a křesla mají rovněž perfektně vysoustružené křivky a vysoká opěradla. Pokud se půjdeme podívat do Troji na barokní nábytek, může nám připadat trochu kýčovitý, ale zároveň z něj přímo září pocit luxusu.

                Zámků lze na českém území navštívit ještě mnoho. V téměř každém se nachází nějaký originální, zajímavý kus nábytku z jedné historické epochy. Zámky se od sebe mohou lišit, jak slohem, tak funkcí. Kromě sídelních zámků různých šlechtických rodů, najdeme na našem území i letohrádky, například Hvězdu, nebo lovecké zámečky, jakým je třeba hlubocká Ohrada. Tento typ znovu ovlivňuje vybavení interiéru. Ve výsledku je tak každé nitro zámku designovým unikátem.

clanek - zamky 2