Offcanvas top

British Gentlemen’s club

Místnost plná dobře oblečených mužů sedících v kožených křeslech typu chesterfield, kteří kouří doutníky, pijí skotskou whiskey a debatují o vysoké politice. Takovou scénu si většina lidí vybaví, pokud se mluví o britských pánských klubech, neboli „gentlemen’s clubs.“ Taková představa však nevznikla ze dne na den. Pánské kluby, i jejich klubovny mají svou historii, která se táhne až do 18. Století.

clankek - gentlmens club 1

                Vznik prvních klubů se datuje na přelom 17. a 18. Století. Jejich členy byly pouze vysoce postavení muži, kteří se zabývali obchodem nebo politikou. Klub ale nebyl místem, kde by řešili pracovní záležitosti. Naopak, muži sem ve volném čase chodili debatovat o svých zálibách, hrát karty, kouřit, popíjet, a především se bavit. Pánské kluby se postupně profilovali. Z některých se stávala místa pro setkání lidí se specifickými koníčky, jako je lov nebo dostihy. V jiných se zase probíraly především filosofické myšlenky. Pánské kluby také mívali různé podmínky pro vstup, ať už se jedná o sociální postavení, vzdělání nebo dress code. Tím si kluby zajišťovali určitou prestiž. Později se význam pojmu „Gentleman’s club“ trochu změnil, když do něj vstupovali lidé, ne kvůli setkávání, ale kvůli prestižnímu postavení, jaké jim členství přinášelo.

                Pravděpodobně prvním z řady pánských klubů v Británii byl White’s. Paradoxně ho nezaložil žádný anglický gentleman, ale italský imigrant Francesco Bianco, přezdívaný Francis White. Původně by znám jako doupě aristokratických karbaníků, ale postupně se zformoval do jednoho z nejexkluzivnějších klubů v Londýně. Dodnes existuje a zachovává si své staromódní zvyky. Například platí naprostý zákaz vstupu do klubovny ženám. Jeho členem je i britský premiér David Cameron, jehož otec Ian Cameron byl dokonce předsedou klubu.

                Britský trend se ještě během první poloviny 18. století dostal do Spojených států. Jeden z nejstarších klubů založili v Massachusetts pod jménem Old Colony Club. Ovšem tradice amerických pánských klubů je dodnes spojena hlavně s univerzitami. Například Yale club university dokonce nese světové prvenství ve velikosti. Ke členství se hlásí přes 11 000 lidí a jejich klubovna zabírá dvaadvacet pater na Vanderbilt Avenue. Hlavním požadavkem pro vstup je absolvování studia na Yale university. Samozřejmě při takové velikosti ztrácí klub na exkluzivitě. Také se vzdal některých zvyklostí. Například, jeho právoplatnými členy mohou být i ženy. Podobné kluby mají i další prestižní americké univerzity jako Harvard nebo Princeton.

                Jak britské tak americké kluby ztratili dost ze svého významu. Členství není společenským statusem, který by vám otevřel každé dveře. Avšak nevytratilo se z nich to hlavní. Pro dobře postaveného gentlemana existuje mnoho možností odpočinku. Jedním z nejlepších bude jistě místo, kde může debatovat v kolektivu přátel se společnými zájmy, se sklenkou v ruce a v pohodlném koženém křesle.

clankek - gentlmens club 2