Offcanvas top

Sezení a psychologie

Při vybírání nového sezení se zaměřujeme na mnoho detailů. Zhodnocujeme design, materiál jaký byl použit, kdo ho vyrobil, nebo jak se bude hodit k novému konferenčnímu stolku. Jedním z faktorů, ale může být i to, jak nábytek působí na naší psychiku. Nemusí jít jen o subjektivní pocit. Existují totiž i obecné psychologické studie o tom jak nás ovlivňují různé typy židlí, když v nich sedíme.

                   Zkoumá se všechno možné. Na univerzitě v britském Waterloo například zjišťovali, jaké jsou reakce lidí sedících na rozviklaných židlích. Samozřejmě vyšlo najevo, že člověk sedící na stabilním místě je na tom psychicky mnohem lépe. Ale vědci došly i ke konkrétnějším závěrům. Ostatní lidé hodnotili toho, kdo seděl na kývající se židli častěji negativně, a to hlavně z hlediska jeho schopnosti bavit se a jeho finanční situace. Podobně se testovali i milenecké páry. Ti pokud seděli v nestabilních pozicích, měli prý tendenci při rozhovoru více zdůrazňovat i stabilitu ve vztahu, pokud na něj přišla řeč.

                   Záleží i na tom jakým způsobem jste zvyklí sedět, avšak různá sedadla vám poskytují různé možnosti. Na klasické židli o vás nejvíce vypovídá, zda sedíte rovně. Lidé, kteří sedí vzpřímeně, o sobě smýšlejí lépe, zatímco ti, kdo se hrbí, postrádají dostatek sebevědomí. Údajně by se mělo dávat pozor na toho, kdo tyto pozice neustále mění, protože mívá větší tendence k agresivnímu chování.  S tím koresponduje i zjištění, že lidé, kteří se chtějí uklidnit například po náročném dni, obvykle uléhají do stabilní pozice na lehátku nebo na gauči. Na pohovce či v křesle také někteří lidé zaujímají otevřenou pozici, kdy rozpínají ruce a zabírají co nejvíce místa. To jim obvykle dodává pocit vyšší moci, a stejně tak lidé naproti nim, je mohou považovat za výše postavené. Uzavřená poloha symbolizuje naopak podřízenost nebo vyhýbání se konfliktu.

                   Důležité je také samotné polstrování. Při testech se ukázalo, že lidé, kteří sedí na vyšším či nižším polstrování, se v určitých situacích chovají jinak. Při simulovaných obchodních jednáních se lišila schopnost vyjednávat a argumentovat. Vedli si lépe ti, kteří seděli na měkčím, než ti sedící na dřevěných židlích bez čalounění.

                   Jedna studie na universitě v Klibourne dokonce zkoumala, zda má nějaké psychologické výhody sezení na gymnastickém míči. V rámci tohoto projektu se odehrávaly přednášky, kde studenti seděli na takových míčích. Překvapivě se zjistilo, že posluchači, kteří seděli na míči, namísto klasické židle, bývali soustředěnější a z přednášky si zapamatovali více.

                   Samozřejmě všechny ty výzkumy těžko změní trendy při nakupování nábytku. Zajímavé jsou spíše pro zkoumání lidské psychiky, než pro praxi v prodeji pohovek. Některé zboží, například léky si lidé vybírají podle vědeckých poznatků. Avšak při koupi křesla dá obvykle každý přednost své představě pohodlí a vkusu, a ta se u každého liší.

 

sezení a psychologie